Opublikowano: 15 lut 2024

STANDARDY OCHRONY DZIECI/MAŁOLETNICH W PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ W LUBARTOWIE

wersja skrócona dla dzieci

 

Preambuła

 

Pracownicy Poradni działają dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Celem polityki „Standardów Ochrony Małoletnich” jest zapewnienie Tobie i innym dzieciom sprzyjających warunków do nauki oraz rozwoju zgodnie z Twoimi możliwościami i potrzebami w atmosferze życzliwości, szacunku, akceptacji i bezpieczeństwa.

 

Słowniczek pojęć/objaśnienie terminów używanych w dokumencie Standardy ochrony dzieci

  1. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
  2. Przez krzywdzenie dziecka powinieneś rozumieć zamierzone lub niezamierzone działanie osoby dorosłej lub innego dziecka, które ujemnie wpływa na Twój rozwój fizyczny lub psychiczny.
  3. Przemoc fizyczna to między innymi: popychanie, szarpanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką, pięścią lub przedmiotami.
  4. Przemoc psychiczna to między innymi: poniżanie, upokarzanie, ośmieszanie, wyzywanie, wyśmiewanie, odtrącanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikty dorosłych, wytykanie

z powodu odmienności.

  1. Przemocy można doświadczyć ze strony różnych osób: innych dzieci, rodziców lub opiekunów, pozostałych osób dorosłych.
  2. Wykorzystanie seksualne to naruszenie sfery intymnej, np. zmuszanie do oglądania nagich osób, nawiązywanie podczas rozmowy do atrakcyjności, zachęcanie do aktywności seksualnej.
  3. Zaniedbywanie to: niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych lub nie respektowanie podstawowych praw (niedożywienie, ubiór nieadekwatny do pory roku, zaniedbanie higieniczne, pozostawanie na dworze bez opieki w godzinach wieczornych i nocnych, nie dbanie o higienę snu i odpoczynku, nie posyłanie dziecka do szkoły, nie zapewnia dziecku opieki lekarskiej).

 

Rozpoznawanie i reagowanie na krzywdzenie dzieci

  1. Pracownicy Poradni posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na przejawy krzywdzenia Was.
  2. W przypadku gdy pracownicy Poradni dostrzegą przejawy krzywdzenia, podejmują rozmowę z Twoimi opiekunami, przekazując informacje na temat sposobów wsparcia i motywując ich do szukania dla Was pomocy.
  3. Pracownicy monitorują sytuację wszystkich dzieci przebywających na terenie Poradni.

 

Zasady bezpiecznych relacji pracowników Poradni z dziećmi

  1. Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez pracowników jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie.
  2. Pracownicy traktują Cię z szacunkiem oraz uwzględniają Twoją godność i potrzeby.
  3. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec Ciebie w jakiejkolwiek formie.
  4. Działania podejmowane wobec Ciebie powinny być bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe.
  5. Nikt nie może Ciebie bić, szturchać, popychać, zawstydzać, upokarzać, lekceważyć, obrażać ani dotykać w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny, kierować do Ciebie wulgarnych słów, gestów, wykorzystywać przewagę fizyczną nad Tobą.
  6. Jeśli czujesz się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów osób dorosłych pracujących w Poradni, powiedz o tym zastępcy dyrektora, dyrektorowi lubi innemu pracowników. Zostanie wówczas rozpoczęta procedura wyjaśniająca daną sytuację wraz z Twoimi rodzicami/opiekunami.
  7. Pracownicy Poradni nie mogą zapraszać Ciebie do swojego miejsca zamieszkania ani spotykać się z Tobą poza godzinami pracy.
  8. Nauczyciele kontaktują się telefonicznie tylko z Twoimi rodzicami lub opiekunami w godzinach pracy Poradni.

 

Zasady bezpiecznych relacji dziecko-dziecko

  1. Traktuj kolegów/koleżanki z szacunkiem.
  2. Pamiętaj, że każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania w sposób akceptowany przez innych.
  3. Konflikty rozwiązuj w sposób ugodowy. Mów o tym co jest dla Ciebie problemem i jakiego rozwiązania byś oczekiwał. Możesz również zwrócić się o pomoc do pracownika Poradni.
  4. Niedozwolone jest stosowanie przez Ciebie jakichkolwiek form przemocy opisanych wyżej w stosunku do innych dzieci/osób.
  5. Gdy widzisz, że komuś dzieje się krzywda, poinformuj o tym pracownika Poradni.
  6. Bądź tolerancyjny – szanuj odmienny wygląd, przekonania, wierzenia, poglądy innych.

 

Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka

  1. W przypadku doświadczenia jakiejkolwiek z wyżej wymienionych form krzywdzenia/przemocy ze strony osób dorosłych lub innych dzieci zawiadom pracownika Poradni.
  2. Wówczas stosownie do zgłoszonej sytuacji zostaną podjęte odpowiednie działania.

 

Zasady ochrony waszego wizerunku

  1. Zgodę na publikację Twojego wizerunku wyrażają w formie pisemnej rodzice lub opiekunowie prawni.

 

Zasady dostępu dzieci do Internetu

  1. Z Internetu i mediów elektronicznych możesz korzystać w Poradni tylko podczas zajęć i pod nadzorem nauczyciela.
  2. W Poradni zatrudniony jest informatyk, który odpowiedzialny jest za instalowanie i aktualizowanie programów antywirusowych i zapór sieciowych.

 

Przepisy końcowe

  1. Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.